Інтеграція Leeloo.ai з Gmail через Zapier: надсилання листа при оплаті

 

UA

image-20240611-123449.png

US

image-20240611-123805.png

RU

 

UA

US

RU

 

 

Zapier - це інтегратор, призначений для з'єднання різних програм та сервісів. Zapier виступає сполучною ланкою між двома сервісами, використовуючи їх API. У цій інструкції ми робитимемо зв'язку Leeloo.ai та Gmail, щоб при новому продажу (успішній оплаті оффера) передплатнику надсилався лист.

Крок 1. Створіть обліковий запис Zapier, зареєструвавшись на https://zapier.com.

Крок 2. Пройдіть за посиланням https://zapier.com/platform/public-invite/1704/c425bf3d2325d0511fcecd34ca5c860a щоб отримувати можливість інтеграції з Leeloo.ai і натисніть кнопку Accept Invite & Build a Zap (внизу):

 

Крок 3. Ми створимо зв'язку між певною подією в Leeloo.ai - у нашому випадку - продажем оффера і дією у відповідь на цю подію в Gmail - відправкою листа. Така зв'язка в Zapier називається "зап". Натисніть кнопку Make a Zap верху вікна:

 

Шаг 4. Введіть у пошуковому рядку"Leeloo.ai" та виберіть відповідний результат зі списку:

 

Шаг 5. На даний момент можна відстежувати 3 типи подій у Leeloo.ai:

  • Нова підписка (New Subscribe) - коли в Leeloo.ai відбувається нова підписка;

  • Нове замовлення (New Order) - коли в Leeloo.ai здійснено нове замовлення;

  • Новий продаж (New Sale) - коли в Leeloo.ai здійснено купівлю офферу.

Виберіть Новий продаж (New Sale) (1) і натисніть кнопку Save + Continue (2):

 

Шаг 6. Далі заходимо на платформу Leeloo.ai, в пункт меню Настройки → Интеграции → Leeloo API і копіюємо звідти токен:

 

Шаг 7. Перемикаємось на вкладку Zapier і натискаємо кнопку Connect an Account  для підключення облікового запису Leeloo.ai:

Шаг 8. З'явиться нове вікно. Там у поле вставляємо скопійований токен і натискаємо кнопку Yes, Continue:

 

Шаг 9. Вікно зачиниться. На вкладці Zapier з'явиться підключений обліковий запис Leeloo.ai. Натисніть кнопку Test (1) для тестування з'єднання. Якщо з'єднання встановлено успішно, то замість кнопки Test відобразиться Success. Натисніть Save + Continue (2).

 

Шаг 10.  Далі нас просять переконатися, що нещодавно було здійснено хоча б один продаж у платформі Leeloo.ai. Якщо ви не впевнені в цьому, зробіть продаж у платформі Leeloo.ai сплативши будь-який оффер. Це потрібне для тесту. Після цього натисніть кнопку Fetch & Continue:

Шаг 11. Якщо тест пройшов успішно, ви побачите напис на зеленому тлі "Test Successful!". Натисніть кнопку Continue для продовження інтеграції:

 

Шаг 12. На цьому кроці потрібно вибрати додаток або сервіс, в якому будуть проводитися дії при певній події в Leeloo.ai (у нашому випадку - при продажу). Введіть у рядок пошуку Gmail і виберіть зі списку результат пошуку:

 

Шаг 13. Виберіть дію, яка буде здійснюватися під час продажу. Ми обираємо Send Email. Після вибору натисніть Save + Continue:

 

Шаг 14. Натисніть кнопку Connect an Account:

 

Шаг 15. З'явиться нове вікно. Виберіть у ньому обліковий запис Gmail, який підключіть до Zapier:

Шаг 16. Натисніть кнопку Allow, тим самим підтверджуючи дозволи, які даються додатком Zapier на дії у вашому Gmail акаунті, а саме - переглядати та змінювати листи (за винятком видалення), керувати чернетками та надсилати листи:

 

Шаг 17. Вікно зникне, а на вкладці Zapier з'явиться підключений обліковий запис. Натисніть кнопку Test (1) для тестування з'єднання. Якщо з'єднання встановлено успішно, то замість кнопки Test відобразиться Success. Після цього натисніть Save + Continue (2):

 

Шаг 18. На цьому кроці ми формуватимемо листа. Буде відображено форму з порожніми полями. У цих полях можна вибирати дані, які будуть братися з оплаченої пропозиції або вводити значення вручну. Обов'язкові для заповнення поля будуть позначені (required), необов'язкові - (optional). Щоб додати параметр, який буде братися з оплаченої пропозиції, натисніть на значок праворуч від поля введення (1) і виберіть потрібний параметр (2):

Наприклад:

У полі "To" (кому) виберіть "Email". Це означає, що лист надсилатиметься на e-mail, який клієнт вказує при оплаті оффера. Можна вказати кілька e-mailів адресатів.
У полі "From" (від кого) можете вказати e-mail, від якого надсилатиметься лист.
У полі "Subject" (тема) введіть тему листа, наприклад "Дякую за оплату".
У полі "Body" (тіло листа) введіть текст листа, додаючи потрібні параметри, наприклад:

Тобто такі дані, як ім'я клієнта (Account), назва пропозиції (Offer), ціна (Price) та валюта (Currency) ми додаємо через кнопку 1 зі скріншота, який вище, і ці дані будуть братися з оплаченої пропозиції.

Не забувайте ставити прогалини між словами та параметрами, наприклад, між фразою "Дякую за покупку" та параметром "Offer", інакше в тексті листа слова будуть зливатись.

Після заповнення всіх потрібних полів, натисніть Continue.

Шаг 19. Перевіряємо, чи правильно ми заповнювали поля листа. Звертаємо увагу, що дані, які додаються через параметри, відображатимуться не справжні, а тестові. Наприклад "Ivan Ivanov" як ім'я покупця, тому що це лише тестовий лист. Якщо вказали все правильно – натискаємо кнопку Send Test To Gmail (1), якщо щось потрібно підправити – повертайтесь на попередній крок формування листа (2):

Шаг 20. Якщо лист надійшов успішно, ви побачите відповідне повідомлення на зеленому тлі. Одержувачу цей лист не дійде, оскільки він відправляється на неіснуючий e-mail 1234@mail.com і повідомлення про це ви побачите у Вхідних поштової скриньки, адресу якої ви вказали як адресу відправника на кроці формування листа. При реальній оплаті пропозиції лист буде відправлятися на e-mail, вказаний при оплаті пропозиції покупцем. Натисніть Finish для завершення інтеграції:

 

Шаг 21. Дайте запу (зв'язці) назву, наприклад, "Надсилання листа при успішній оплаті" (1) і активуйте його, натиснувши на перемикач OFF (2):

Якщо все пройшло успішно, ви побачите таке повідомлення:

 

Готово! З цього вікна ви можете перейти в адмінпанель Zapier і побачити там створений зап (See it on your dashboard), або створити ще один зап (Make another Zap).

Ми створили і налаштували захід таким чином, що при кожній оплаті оффера, покупцеві буде надсилатися лист. При цьому певні дані, наприклад назва оффера, ціна, будуть захоплюватися з даних офферу. Ви можете протестувати, як це працює на реальному прикладі, сплативши якийсь оффер своєї компанії.

 

Якщо у Вас виникли труднощі з інтеграцією - звертайтесь до служби підтримки